Ząbkowanie

Ząbkowanie – Kalendarz ząbkowania. Kiedy możemy się spodziewać nieprzespanych nocy?

Ząbkowanie to zazwyczaj bardzo trudny moment w życiu każdego malucha. Sam proces wyżynania się zębów może zmęczyć nie tylko dziecko, ale i rodziców, ponieważ zazwyczaj okupiony jest płaczem, nieprzespanymi nocami, drażliwością i marudzeniem naszych dzieci. Jest to jednak czas nieunikniony, dlatego warto się na niego odpowiednio przygotować, poznać metody, dzięki którym możemy ulżyć zarówno malcowi, jak i sobie.

Jak rozpoznać ząbkowanie?

Zazwyczaj nasze dzieci z dnia na dzień ze spokojnych, stają się płaczliwe i rozdrażnione. Mogą to być właśnie pierwsze objawy ząbkowania, które po prostu powodują u maluchów ból. Kiedy dodatkowo zauważymy, że dziecko mocno się ślini, a przy tym wkłada do buzi częściej niż zwykle rączki i wszystkie inne przedmioty, które ma w zasięgu, może to być związane w wybijaniem się pierwszych zębów.

Kiedy zaczyna się ząbkowanie?

Rodzice bardzo często zadają sobie lub innym pytanie: „kiedy zaczyna się ząbkowanie?”. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż jest to proces niezwykle indywidualny. Zwykle jednak pierwsze zęby pojawiają się między 4-tym, a 7. miesiącem życia. Jednak nie jest to regułą. Bardzo dużo zależy choćby od tego, w jakim wieku u rodziców pojawiły się zęby. Jeżeli bardzo późno, to możemy podejrzewać, że i u naszych dzieci tak będzie. U niektórych dzieci pierwsze zęby pojawiają się dopiero w okolicach pierwszych urodzin, u innych zęby wychodzą bardzo szybko i bezboleśnie, a u jeszcze innych trwa to tygodniami. Proces jest zależny od wielu czynników.

Jak pomóc dziecku w czasie ząbkowania?

Ząbkowanie potrafi spędzić sen z powiek na kilka dni, a nawet kilka tygodni. Czas ten potrafi bardzo uprzykrzyć życie wszystkim członkom rodziny. W tym trudnym okresie zastanawiamy się jak najskuteczniej pomóc naszemu dziecku w tym cierpieniu. Porad możemy szukać na różnego rodzajach portalach przeznaczonych dla rodziców. W wyszukiwarce internetowej możemy wstukać frazę np. „ząbkowanie jak pomóc” i po chwili będziemy mieć dostęp do wielu artykułów poradnikowych dotyczących tego tematu.

Najczęściej w okresie ząbkowania rodzice stosują metody domowe połączone ze stosowaniem specjalnych żeli łagodzących ból dziąseł. Preparaty te w składzie zazwyczaj mają jakiś środek przeciwbólowy, który praktycznie natychmiast przynosi ukojenie dziecku. Pomocne są też specjalne gryzaki i szczoteczki przeznaczone na czas ząbkowania, które delikatnie łagodzą ból i swędzenie podrażnionych i tkliwych dziąseł. Dzieciom podaje się też schłodzone gryzaki. Ważne jest, aby w trakcie ząbkowania bardzo dbać o higienę wszystkiego, co dziecko wkłada do buzi, ponieważ pozwoli to uniknąć dodatkowych infekcji i tak już wrażliwych dziąseł.