Oznaki ciąży

Oznaki ciąży – Pierwsze objawy ciąży. Po czym poznać że jesteś w ciąży?

Początkowy okres ciąży jest czasem, w który kobieta nie jest jeszcze świadoma stanu, w którym się obecnie znajduje. Z tego powodu prowadzić może np. dotychczasowy tryb życia, który może być bardzo niebezpieczny dla właśnie rozwijającego się płodu. Jak więc rozpoznać wczesne objawy ciąży, które ciało będzie wysyłało już w bardzo początkowym jej okresie?

Czy to już ciążą?

Ciało kobiety już w ciągu pierwszych kilku tygodni będzie sygnalizowało różnymi sposobami stan, w którym obecnie się znajduję. Do najpowszechniejszych objawów ciąży w tym okresie należą:

– poranne nudności i wymioty – mogą być mylone z zatruciem pokarmowym, jednak są spowodowane wysokim stężeniem hormonu produkowanego w trakcie ciąży

– częste oddawania moczu – spowodowane jest to uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz

– nadmierne zmęczenie, a nawet omdlenia – długotrwałe wymioty, niepokój i zaburzenia apetytu, powodować mogą stan wzmożonego zmęczenia

– odczuwanie bólu piersi – jest on spowodowany zachodzącymi zmianami hormonalnymi

– odczuwanie niechęci do niektórych potraw, pomimo wcześniejszego ich lubienia – wahania poziomu hormonów powodować mogą i takie właśnie objawy

– wyostrzenie węchu – bardzo częstym przypadkiem wczesnej ciąży jest wyostrzenie się zapachu, zwiększając szczególnie wrażliwość na dym papierosowy i kawę

– wahania nastrojów – huśtawki emocjonalne są typowym objawem ciąży i mogą być dostrzegalne w bardzo początkowej jej fazie. Odpowiadają za nie wariujące hormony, które całkowicie zmieniają swoje poziomy w organizmie.

Oczywiście żaden z tych objawów nie musi być wynikiem ciąży, a jego powodów mogą być tysiące. Mimo wszystko warto jest je brać pod uwagę, ponieważ mimo, że nie odpowiadają one w pełni na pytanie jak rozpoznać ciąże, to mogą być pewną wskazówką. Powodem tego jest fakt, że w czasie ciąży wydzielane są przez ciało pewne hormony, które właśnie takimi objawami manifestują swoją obecność.

Jak rozpoznać ciążę?

Wyżej wymienione objawy pojawiają się już po 2 tygodniach od zapłodnienia – głównie nudności i wymioty – a kolejne w ciągu 3-4 tygodni. Jednak już po około miesiącu sygnały są na tyle wyraźne, że nie sposób ich pomylić z niczym innym.

Najbardziej jednoznacznym objawem ciąży jest oczywiście brak krwawienia miesiączkowego. Innym bardzo charakterystycznym objawem ciąży jest krwawienie implantacyjne, które jest spowodowane zagnieżdżaniem się zapłodnionego zarodka w macicy. Jest to jednak objaw często źle interpretowany, ponieważ dla kobiet o drobnej i nieregularnej miesiączce potrafi być bardzo mylny.