Jak kontrolować co ogląda nasze dziecko?

Kontrolowanie dzieci w obecnych czasach bywa dużym wyzwaniem dla każdego rodzica. Niemal wszyscy posiadają już w swoim domu urządzenia z dostępem do Internetu, w którym znaleźć można zarówno mnóstwo przydatnych informacji, jak również i tych, jakich dziecko raczej oglądać nie powinno.

Czy kontrola dziecka jest w porządku?

Jak najbardziej tak. Dziecko w sieci narażone jest na wiele niebezpieczeństw, od hejtu aż po przemoc. Zadaniem rodziców jest chronić swoje pociechy, gdyż same niekoniecznie muszą zdawać sobie sprawę z czyhających tam zagrożeń. Nie tylko jest to działanie w porządku, ale wręcz konieczne, jeśli chce się uniknąć wszelkiego rodzaju problemów. Z kontroli można zrezygnować dopiero wtedy, gdy rodzic zauważy, że jego dziecko świadomie i rozsądnie korzysta z Internetu i nie naraża się niepotrzebnie na niebezpieczeństwa.

Ochrona rodzicielska dzieci korzystających z Internetu

Najważniejszą kwestią jest zwyczajna rozmowa z dzieckiem i nauka tego, jak mądrze korzystać z Internetu, a także informowanie o zagrożeniach czyhających w sieci. Rodzice mogą również sprawdzać historię przeglądanych treści, z której dowiedzą się, czy ich pociecha ogląda bajki, uczy się do szkoły, czy może jednak gra, albo robi inne, niekoniecznie mądre rzeczy. Jest również coś takiego jak blokowanie stron internetowych, inaczej nazywane filtrami rodzicielskimi. Przy ich pomocy uniemożliwia się dostęp do wybranych witryn, na przykład z grami czy treściami erotycznymi. Ponadto istnieją różnego rodzaju aplikacje, dzięki którym można na bieżąco, w profesjonalny sposób kontrolować obecność dzieci w sieci.

Internet jest ogromną skarbnicą wiedzy, z której korzystają zarówno młodziutkie osoby, jak i dorośli na całym świecie. Mądre poruszanie się w sieci może fantastycznie wpłynąć na rozwój umysłowy, dać wspaniałe możliwości nauki cennych rzeczy, a także być szybkim sposobem na komunikowanie się. Dziecko jest jednak bardzo ciekawe świata, więc czasem może klikać gdzie popadnie i nieświadomie narazić się na zagrożenia, które w tym wypadku przybierają różne formy.

Kontrola i ochrona rodzicielska jest jedynym słusznym wyborem w kwestii poruszania się pociechy w sieci, cechującym odpowiedzialnych i świadomych rodziców. Niektórym może to się wydawać niezbyt moralne, lecz kto jak nie mama i tata mają zadbać o bezpieczeństwo dziecka? Wszechobecny hejt potrafi zniszczyć psychikę nawet dorosłych ludzi, nie wspominając o znacznie gorszych zagrożeniach, które znajdują się w Internecie. Lepiej zapobiegać, niż potem żałować, że nie wpłynęło się w żaden sposób na uniknięcie ewentualnych konsekwencji.