Karmienie piersią

Karmienie piersią – Co robić gdy dziecko nie chcę jeść, jak przestać karmić piersią i jakich używać akcesoriów?

Współcześnie bardzo promuje się karmienie piersią, w skrócie nazywane kp. Kobiety na szkołach rodzenia dowiadują się o tym, jak wspaniałe właściwości ma ich mleko, jak dobrze wpływa na zdrowie oraz odporność dziecka. Tak naprawdę przez pierwszych sześć miesięcy życia malucha, nie potrzebuje on do życia nic innego poza mlekiem mamy.

Mleczna droga, czyli przygoda z karmieniem piersią

W idealnym scenariuszu, mama rozpoczyna karmienie tuż po narodzinach dziecka, kiedy to zjada ono pierwsze krople tak zwanej siary, pełnej wszystkich najpotrzebniejszych przeciwciał i substancji odżywczych, pozwalających maluchowi przetrwać tak naprawdę pierwsze 24 godziny po porodzie. Przez pierwsze 6 miesięcy życia, zanim nie zacznie się rozszerzać diety dziecku, mleko mamy jest jego najważniejszym posiłkiem, które maluszek otrzymuje na żądanie. Poza funkcją odżywczą, ssanie piersi pomaga też budować więź pomiędzy mamą a dzieckiem, pomaga maluszkowi uspokajać się w trudnych dla niego chwilach, daje poczucie bezpieczeństwa i bliskości. W tym idealnym scenariuszu, około szóstego miesiąca życia można wprowadzać pierwsze stałe pokarmy do diety dziecka, jednak wciąż przez najbliższe miesiące to mleko mamy nadal będzie głównym pokarmem.

Jak długo karmić piersią?

Kiedy maluch ma już pierwsze zęby i zaczyna się rozszerzenie jego diety, wiele mam zadaje sobie pytanie, jak długo karmić piersią? Z jednej strony kobiety wiedzą o tym, że ich mleko jest tak cenne dla malucha. Z drugiej strony – pragną już trochę więcej swobody, a pierś na zawołanie zaczyna być przeszkodą na przykład w powrocie do aktywności zawodowej. Im dziecko starsze, tym coraz więcej stałych pokarmów w jego diecie, a mleko mamy staje się na przykład przekąską tuż przed snem, która pomaga maluchowi w wyciszeniu się i właśnie zaśnięciu. Nie ma stałych reguł co do tego, jak długo należy karmić piersią. W niektórych kulturach mamy karmią nawet do 4 czy 5 roku życia. Z pewnością w naszym kręgu kulturowym byłoby to nie do przyjęcia, ale coraz więcej kobiet decyduje się na karmienie nawet powyżej 2 roku życia dziecka. Wszystko to powinno być po prostu komfortowe nie tylko dla malucha, ale też dla mamy.

Jak przestać karmić piersią?

Odstawienie od piersi bywa trudne momentem dla każdej ze stron. Czasami wychodzi bardzo naturalnie – mama wraca do pracy, a dziecko idzie do żłobka. Pierś podawana jest coraz rzadziej, albo dziecko samo nie chce już jej ssać. Warto pamiętać o tym, że starszy maluch przy piersi zaspokaja nie tylko potrzeby pokarmowe, ale też potrzebę bliskości. Podczas odstawiania trzeba będzie zatem maluszka więcej przytulać, być może pomocne staną się również nowe rytuały na przykład związane z zasypianiem. Warto dać sobie czas na odstawienie dziecka od piersi. Nie ma złotych reguł i zasad, trzeba wykazać się cierpliwością oraz stanowczością, jednocześnie pamiętając o tym, że dla dziecka odstawianie może być trudnym emocjonalnie okresem.