Anemia u niemowlaka

Anemia u niemowląt – Przyczyny, skutki, zapobieganie

Anemia jest coraz częściej spotykaną dolegliwością u niemowląt. Nieleczona może doprowadzić do opóźnienia rozwoju małego dziecka. Dlatego też przy zauważeniu już pierwszych objawów, niezwykle ważne jest reagowanie rodziców i podjęcie leczenia.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną występowania anemii u niemowląt jest niedobór żelaza. Może to być wynikiem stosowania nieodpowiedniej diety, szczególnie jednak narażone są na tę chorobę wcześniaki. W ostatnim trymestrze ciąży niemowlę jest wyposażane od matki w ogromne zapasy żelaza. W ten sposób jak się tylko urodzi, to jest po prostu chronione przed niedoborem i tym samym anemią. Jeżeli jednak dziecko urodzi się wcześniej, to takiego zapasu od mamy nie dostaje i już rodzi się z anemią. Inną przyczyną anemii jest sferocytoza, która jest chorobą genetyczną. Powoduje ona zwiększony rozpad erytrocytów znajdujących się w krwi małego dziecka. Jeżeli jednak tego typu niedokrwistość u niemowląt nie wystąpiła w rodzinie, to dziecko na nią nie zachoruje.

Skutki

Anemia u niemowląt może mieć okropne skutki dla małego dziecka. Przede wszystkim może hamować jego odpowiedni rozwój. Dziecko w wyniku choroby zaczyna wolniej rosnąć, bardzo szybko się męczy, nie chce jeść, a także ma obniżoną odporność i tym samym bardzo często choruje. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że po urodzeniu wszystkie bodźce jakie dziecko dostaje, ruszanie rączkami, nogami, zainteresowanie przedmiotami, dźwiękami wpływa na szybki rozwój małego dziecka. Jeżeli jednak dziecko często choruje, jest osłabione, to zwyczajnie nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać. Dlatego tak ważne jest szybkie leczenie i reakcja rodziców.

Zapobieganie

Żelazo dla niemowląt jest niezwykle ważne, a organizm go sam nie jest w stanie wytwarzać. Stąd też trzeba go regularnie dostarczać małemu dziecku. Jeżeli dziecko skończy już pół roku, to niezwykle ważne jest, aby wprowadzać do jego jadłospisu mięso, jaja, warzywa zawierające duże ilości żelaza. Z racji jednak, że żelazo jest słabo przyswajalne przez organizm, to powinno się dziecku podawać również produkty zawierające duże ilości witaminy C. Zwiększa ona przyswajalność żelaza przez organizm. Ponadto przyczyną niedokrwistości może być również niedobór kwasu foliowego. Dlatego też dobrze jest wprowadzać do diety małego dziecka zielone warzywa liściaste, które zawierają jego duże ilości. Stosowanie odpowiedniej diety jest niezwykle ważne, gdy tylko dziecko skończy pół roku. Tylko dostarczając odpowiednich składników odżywczych niemowlakowi, można zapobiec niedokrwistości.