ile kosztuje wychowanie dziecka

Ile kosztuje wychowanie dziecka?

Niektóre osoby wkraczające w dorosłość zastanawiają się jak pokierować swoim życiem, jaką podjąć pracę oraz z kim się związać. Często nasze decyzje, które podejmujemy w młodości mają kluczowe znaczenie i Ich rezultaty ponosimy przez wiele kolejnych lat. Niektóre młode osoby nie chcą mieć dzieci zbyt wcześnie, ponieważ doskonale wiedzą z jaką wiąże się to z odpowiedzialnością. Trzeba zadbać o potrzeby maluchów, a dzieci potrafią być absorbujące. Do tego dochodzą problemy związane z ich wychowywaniem i koszty.

Nie ma w tym nic dziwnego więc, że młode osoby, które jeszcze się do końca nie usamodzielniły nie chcą posiadać własnego potomstwa. Z czasem jednak może się okazać, że jest zbyt późno i że kobieta nie może już zajść w ciążę. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz więcej kobiet w dojrzałym wieku zachodzi w swoją pierwszą ciążę. Niewiele jest również rodzin wielodzietnych, które doskonale radziłyby sobie z odpowiedzialnością, jaką mają na co dzień. Takie rodziny dobrze wiedzą ile kosztuje wychowanie dziecka nie tylko pod względem finansowym, ale również jeśli chodzi o przeznaczony im czas i jego organizację. Nie jest sztuką urodzić dużo dzieci, ale trzeba odpowiednio ukierunkować ich, aby wyrosły na mądre i zdolne osoby. Trzeba się zastanowić jaki zapewnić im start oraz stosować odpowiednie metody wychowawcze. Niektórym młodym rodzicom jest bardzo ciężko. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że średni koszt utrzymania dziecka jest bardzo wysoki, jednak wychowując nasze potomstwo nie myślimy o tym na co dzień. Mamy dużą przyjemność z tego, że każdego dnia możemy zajmować się własnymi dziećmi. Czasem kosztuje to sporo wyrzeczeń. Trzeba z całą pewnością stwierdzić, że nie jest to łatwe wyzwanie. Nie każdy też potrafi jemu podołać. Wiąże się to z wieloma problemami, ponieważ dziecko nie zawsze jest posłuszne. Dobrze jest jednak mieć rozsądne podejście i rozumieć to, że budowanie dobrych relacji z dzieckiem wymaga mnóstwa czasu i cierpliwości oraz szczerości. Dzieci mają mnóstwo potrzeb. Kiedy są małe potrzebuję wózka, pieluch, pokarmu dostosowanego do ich potrzeb. Następnie kiedy idą do przedszkola i szkoły musimy zapewnić im edukację, która formalnie jest darmowa, jednak tak naprawdę każdy rodzic ponosi koszty związane z wyprawieniem dziecka do szkoły.

Tak naprawdę koszt utrzymania dziecka do 18 roku życia jest uzależnione od tego, jakie przyzwyczajenia mają rodzice w związku z wydawaniem pieniędzy. Oczywiście fakt, że co miesiąc mogą liczyć na wsparcie w postaci 500 złotych miesięcznie jest dla nich bardzo satysfakcjonujący. To duża pomoc, która ma swój wkład w realizowanie niektórych potrzeb dzieci. Niektóre maluchy wykazują pewne zdolności lubią sport lub gimnastykę czy zajęcia należące do rozrywki biernej. Niektóre maluchy warto zapisać na kółko szachowe, podczas którego mogą nauczyć się strategicznego myślenia i analizowania. Wielu rodziców jest bardzo zadowolonych z tego, czego ich dzieci uczą się podczas zajęć dodatkowych. To ważne, aby maluchy rozwijały się, kiedy są jeszcze małe, bowiem wtedy ich umysły są bardzo plastyczne. Dobrze jest tak organizować im czas, aby był on dobrze spożytkowany i przyniósł efekty w przyszłości. Choć koszty utrzymania dziecka są bardzo wysokie to wiele osób świadomie decyduje się na potomstwo, ponieważ przynosi to dużą satysfakcję i nadaje sens naszemu życiu. Wiele małżeństw, które nie posiadają dzieci mówią, że czują pustkę i bardzo chcieli by ją zapełnić. Te naturalne potrzeby są silnie wpisane w nasze człowieczeństwo

Dary Froebel – czym są?

Jak wiadomo zarówno rynek produktowy jak i usługowy prężnie się rozwijają, oferując swoim obecnym oraz przyszłym klientom coraz to nowsze rozwiązania. Temat ten dotyczy różnorodnych branży. Z czego wynika taka sytuacja? Przede wszystkim z tego, że obecnie konkurencja jest na tyle obszerna, że każde przedsiębiorstwo dokłada wszelkich starań, aby wyróżnić się na tle pozostałych firm, a tym samym mieć możliwość pozyskania klienta. Dzisiejszy artykuł poświęcimy produktom edukacyjnym, którymi są dary Froebel.

Czym są dary Froebel?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że bardzo popularna ostatnimi czasy stała się pedagogika Friedricha Froebla, który przyczynił się do powstania ideologii nowoczesnego wychowywania przedszkolaków. Wyżej wspomniana opiera się przede wszystkim na zabawie, która ma być swobodna ale jednocześnie zorganizowana przez osoby dorosłe. Jak wiadomo dziecko podczas zabawy się uczy. Rolą dorosłego jest stworzenie mu takich warunków do zabawy, aby mogło ono zdobywać nową wiedzę oraz doświadczenia. Co do zasady ważnym jest, aby połączyć rodzaj zabawy swobodnej – czyli takiej, którą dziecko organizuje sobie samo oraz tej kierowanej przez nauczyciela.

Aby zabawa mogła przebiegać zgodnie z założeniami, nieocenionymi w tej kwestii będą dary Froebla, czyli materiały dydaktyczne, którymi są głównie drewniane klocki i mozaiki. Friedrich Froebel opracował i wykonał je w taki sposób, aby do zabawy dzieci mogły używać kształcących je atrybutów. Nazwa „dary” wzięła się od tego, że F.Friedrich uważał, że to przyroda oraz człowiek dostarczają dziecku materiałów do zabawy. Ponadto uważał on, że zabawki, którymi dorosły obdarowuje dziecko powinny być starannie dobrane, a nie przypadkowe. W związku z powyższym stąd właśnie wzięła się nazwa darów froebla.

Dary Froebla gdzie kupić?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, gdzie kupić dary Froebla, to tak naprawdę najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze sklepów internetowych. Obecnie metoda jest na tyle popularna, że nie powinniśmy mieć żadnego problemu z tym, aby dokonać zakupu wyżej wspomnianych darów. Na rynku dostępne są strony internetowe, które zostały poświęcone przedmiotowej metodzie i za ich pośrednictwem możemy nabyć atrybuty tej metody. Drugim rozwiązaniem są strony aukcyjne, gdzie także znajdziemy pod dostatkiem różnorodne dary froebel. W związku z powyższym to od nas tak naprawdę zależy, z której z ofert skorzystamy.

Zastosowanie Froebla w dziecięcej matematyce

Jak wiadomo matematyka jest przedmiotem, z którym ma problem zdecydowana większość społeczeństwa. Aby wspomóc dziecko w nauce, warto użyć w tym celu bardziej innowacyjnych sposobów niż standardowe karty pracy. Jak się okazuje dary Froebla są nieocenione również pod względem nauki matematyki. Dzięki temu, że oferują mnóstwo zabaw oraz ćwiczeń z ich wykorzystaniem, zachęcają jednocześnie dzieci do podjęcia nauki tego skomplikowanego przedmiotu. Nikogo nie zdziwi fakt, że przyswajanie wiedzy poprzez zabawę będzie dla większości dużo bardziej efektywne, niż przesiadywanie godzinami nad zadaniami znajdującymi się w podręcznikach. W związku z tym faktem niewątpliwie warto wykorzystać dary Froebla do nauki, a tym samym pomóc dziecku w uporaniu się z trudnościami w nauce matematyki.

Może okazać się, że dzięki darom Froebla nasza pociecha złapie przysłowiowego bakcyla, a co za tym idzie w prosty sposób opanuje podstawy matematyki. Taka forma nauki jest pewnego rodzaju zachętą do praktykowania matematyki, a jak wiadomo – trening czyni mistrza.

Jak kontrolować co ogląda nasze dziecko?

Kontrolowanie dzieci w obecnych czasach bywa dużym wyzwaniem dla każdego rodzica. Niemal wszyscy posiadają już w swoim domu urządzenia z dostępem do Internetu, w którym znaleźć można zarówno mnóstwo przydatnych informacji, jak również i tych, jakich dziecko raczej oglądać nie powinno.

Czy kontrola dziecka jest w porządku?

Jak najbardziej tak. Dziecko w sieci narażone jest na wiele niebezpieczeństw, od hejtu aż po przemoc. Zadaniem rodziców jest chronić swoje pociechy, gdyż same niekoniecznie muszą zdawać sobie sprawę z czyhających tam zagrożeń. Nie tylko jest to działanie w porządku, ale wręcz konieczne, jeśli chce się uniknąć wszelkiego rodzaju problemów. Z kontroli można zrezygnować dopiero wtedy, gdy rodzic zauważy, że jego dziecko świadomie i rozsądnie korzysta z Internetu i nie naraża się niepotrzebnie na niebezpieczeństwa.

Ochrona rodzicielska dzieci korzystających z Internetu

Najważniejszą kwestią jest zwyczajna rozmowa z dzieckiem i nauka tego, jak mądrze korzystać z Internetu, a także informowanie o zagrożeniach czyhających w sieci. Rodzice mogą również sprawdzać historię przeglądanych treści, z której dowiedzą się, czy ich pociecha ogląda bajki, uczy się do szkoły, czy może jednak gra, albo robi inne, niekoniecznie mądre rzeczy. Jest również coś takiego jak blokowanie stron internetowych, inaczej nazywane filtrami rodzicielskimi. Przy ich pomocy uniemożliwia się dostęp do wybranych witryn, na przykład z grami czy treściami erotycznymi. Ponadto istnieją różnego rodzaju aplikacje, dzięki którym można na bieżąco, w profesjonalny sposób kontrolować obecność dzieci w sieci.

Internet jest ogromną skarbnicą wiedzy, z której korzystają zarówno młodziutkie osoby, jak i dorośli na całym świecie. Mądre poruszanie się w sieci może fantastycznie wpłynąć na rozwój umysłowy, dać wspaniałe możliwości nauki cennych rzeczy, a także być szybkim sposobem na komunikowanie się. Dziecko jest jednak bardzo ciekawe świata, więc czasem może klikać gdzie popadnie i nieświadomie narazić się na zagrożenia, które w tym wypadku przybierają różne formy.

Kontrola i ochrona rodzicielska jest jedynym słusznym wyborem w kwestii poruszania się pociechy w sieci, cechującym odpowiedzialnych i świadomych rodziców. Niektórym może to się wydawać niezbyt moralne, lecz kto jak nie mama i tata mają zadbać o bezpieczeństwo dziecka? Wszechobecny hejt potrafi zniszczyć psychikę nawet dorosłych ludzi, nie wspominając o znacznie gorszych zagrożeniach, które znajdują się w Internecie. Lepiej zapobiegać, niż potem żałować, że nie wpłynęło się w żaden sposób na uniknięcie ewentualnych konsekwencji.

Jedzenie dla małego dziecka

Przepisy dla małych dzieci – Pożywne dania na każdą porę dnia

Małe dzieci jak powszechnie wiadomo są najbardziej wymagającymi krytykami kulinarnymi, dlatego też warto poznać przepisy, którymi zaspokoi się oczekiwania nawet najbardziej wybrednego malucha. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych rodziców, którzy nie mają zielonego pojęcia jak przygotować szybki obiad dla dzieci, aby był zdrowy i pożywny.

Proste i szybkie dania dla każdego dziecka

Ciekawy i oryginalny pomysł na obiad dla dzieci to najprostszy sposób, aby przyciągnąć do stołu nie tylko najmłodsze pociechy, ale również nieco starszych dzieciaków. Pamiętać należy o tym, że obiad w przypadku dzieci odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też warto postawić na sprawdzone przepisy. Mało rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie ten posiłek w dużym stopniu uzupełnia zapasy energii, które zużyte zostały podczas przedpołudniowych zabaw. Szybki obiad dla dzieci jest także najlepszym paliwem na popołudnie. Warto zadbać o to, aby obiady były kolorowe, dzięki czemu przyciągać będą uwagę.

Jakie przepisy dla dzieci są w modzie?

W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się pyszny krem pomidorowy z pieczoną papryką. Pomidorówka to ulubiona zupa wielu dzieciaków, dlatego też warto zastanowić się nad tym, aby nie podać jej w formie aromatycznego kremu. Ciekawym pomysłem jest również dodanie do zupy serowych grzanek albo zielonego pesto. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto w pierwszej kolejności sięgać po świeże warzywa. Na polskich stołach bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się również risotto z buraczkami. Danie nie tylko apetycznie wygląda, ale co najważniejsze wspaniale smakuje. Sporą zaletą risotto z buraczkami jest to, że można w nim umiejętnie ukryć wiele warzyw.

Szybki obiad dla dzieci – o czym należy pamiętać?

Ryby w każdej postaci, powinny odgrywać ważną rolę nie tylko w diecie dzieci, ale również osób dorosłych. Niestety bardzo wielu rodziców całkowicie zapomina o daniach rybnych, co oczywiście jest bardzo dużym błędem. Delikatny i pyszny łosoś podany z sałatką i niewielką porcją kaszy może okazać się wspaniałym pomysłem na obiad dla dziecka. W ostatnim czasie rekordy popularności biją także niesamowite placki warzywne. Wbrew pozorom jest to bardzo zdrowa i sycąca potrawa, którą można podawać nie tylko na obiad, ale również na kolację. Placki na bazie warzyw, można uzupełnić bezmięsnym sosem albo dodatkami z piersi kurczaka. Godne polecenia są przede wszystkim niesamowite placki z cukinii i marchewki. Nie można zapominać także o zdrowych plackach z kaszy manny, którą można ozdobić świeżymi owocami.

Zagrożenia w kuchni

Zabezpieczenia przed dzieckiem – Jakie zagrożenia czają się domu?

Moment gdy dziecko zaczyna raczkować a następnie stawiać pierwsze kroki jest prawdziwym wyzwaniem i próbą charakteru dla całej rodziny. To właśnie w tym momencie rodzice najczęściej uświadamiają sobie jak wiele zagrożeń czyha na ich największy skarb w z pozoru bezpiecznym domu. Podpowiadamy jak zabezpieczyć dom, by uniknąć najczęściej występujących w domu zagrożeń dla niemowlaka i małego dziecka.

  1. Schody

Jeżeli dziecko porusza się po domu lub mieszkaniu, które nie jest jednopoziomowe to bardzo ważne jest zabezpieczenie dziecka przed upadkiem ze schodów. W takiej sytuacji konieczna będzie barierka zabezpieczająca na schody. Nie musi być to nic trudnego w montażu, wystarczy zakupić specjalną drewnianą lub plastikową bramkę rozporową, dzięki której dziecko nie dostanie się na kolejny poziom a po demontażu nie zostaną żadne ślady.

  1. Szafki i szuflady

Gdy dziecko zaczyna coraz bardziej eksplorować mieszkanie bardzo ważnym staje się odpowiednie zabezpieczenie szafek i szuflad. I to z dwóch przyczyn. Po pierwsze dziecko może takimi drzwiami od szafki a zwłaszcza szufladą przytrzasnąć sobie delikatne paluszki. Po drugie, w domu trzymamy różnego rodzaju chemię gospodarczą, która może być niebezpieczna dla dzieci. Na początek wystarczy ją przenieść na wyższe półki, ale z czasem takie zabezpieczenie może być niewystarczające. Dlatego ważne jest by zamontować odpowiednie zabezpieczenia do szuflad i szafek. Mogą to być zabezpieczenia na rzep, na magnes, tzw. kotwice meblowe czy zabezpieczenia sprężynowe. Takie zabezpieczenia trzeba zawsze dopasować do posiadanych mebli, i jak twierdzą bardziej doświadczeni rodzice, także do sprytu swoich dzieci.

  1. Kontakty

Gniazdka elektryczne są zwykle jedną z pierwszych rzeczy jakimi zaczyna się interesować raczkujący, a czasem już pełzający maluch. Przyczyna jest prosta, znajdują się w zasięgu jego oczu i rączek, którymi próbuje sięgnąć otworów. By uniknąć wkładania w gniazdka rączek lub przedmiotów w otwory kontaktu elektrycznego najlepiej zamontować specjalne zaślepki. Są to zazwyczaj płaskie tarcze, które wkłada się do gniazdka i aby je później wyjąć, należy przekręcić je używając specjalnego klucza.

  1. Ostre krawędzie mebli

Sporym wyzwaniem dla młodych rodziców się również ostro zakończone stoły, blaty, szafki itp. Nie da się wymienić, czy schować wszystkich ostro zakończonych mebli, z pomocą różnego rodzaju nakładki na ostre krawędzie. Najbardziej popularne są plastikowe lub silikonowe nakładki na kanty, które zakłada się je w bardzo prosty i szybki sposób, zwykle za pomocą dołączonego przylepca. Można też kupić specjalne listwy, a także taśmy piankowe w różnych kolorach.

Sen dziecka

Jak usypiać dziecko? – Sen małego dziecka

Usypianie małego dziecka nie jest tak naprawdę niczym prostym. Wiele rodziców ma z tym ogromny problem. Tak więc, jak usypiać dziecko?

Opatulenie

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że niemowlę będzie w stanie usnąć, jeżeli będzie czuło się wystarczająco bezpiecznie. Z racji tego, że jest ono przyzwyczajone do przebywania w brzuchu matki, to nie czuje się komfortowo w większych przestrzeniach. Do snu dlatego też warto opatulić dziecko kocem, chustą, wtedy z pewnością znacznie szybciej uśnie.

Termofor

Mimo początkowego usypiania dziecka na rękach, warto zawsze je odkładać do łóżeczka. Niemowlak nie waży dużo, jeżeli jednak nie przyzwyczai się go od razu do spania w łóżeczku, to potem nie tylko będzie problem z jego zaśnięciem w takim miejscu, ale również z odłożeniem już cięższego dziecka do miejsca snu. Aby jednak zapewnić odpowiedni komfort dziecku, warto położyć obok niego termofor. Ciepło z niego płynące będzie przypominało to, które niemowlę odczuwało w brzuchu mamy i nie będzie się tak często budziło.

Koszulka mamy

Ponadto mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niemowlę czuje się bezpiecznie czując zapach swojej mamy. Ostatecznie więc po odłożeniu do łóżeczka może się obudzić, ponieważ kontakt zostanie utracony. Dlatego też chociaż przez pierwsze miesiące życia maluszka warto umieszczać w łóżeczku swoją bluzkę, koszulkę, aby dziecko czuło zapach rodzica i tym samym nie wybudzało się po odłożeniu.

Biały szum

W dzisiejszych czasach powstały również nagrania przypominające szum, jaki słyszy dziecko w łonie matki. Przed snem warto włączyć takie dźwięki niemowlakowi, ponieważ poczuje się ono bezpieczniej i tym samym szybciej i spokojniej uśnie. Oczywiście rozwiązanie to powinno być stosowane jedynie przez kilka pierwszych miesięcy. Nie wolno przyzwyczaić maluszka do zasypiania jedynie z tym, ponieważ potem ciężko mu będzie zasypiać samemu.

Dotyk

W przypadku starszych dzieci, które nie zasypiają już na rękach rodzica pomóc może dotyk. Warto dziecko trzymać za rękę, głaskać po plecach, śpiewać kołysankę, czy opowiedzieć jakąś bajkę. W ten sposób dziecko czuje bliskość rodzica, dzięki którym znacznie prościej będzie mu się usypiało.

Podsumowując, sen niemowlaka jest niezwykle ważny aby mógł on prawidłowo się rozwijać i zwyczajnie odpoczywać. Dlatego też niezwykle ważne jest jego szybkie i spokojne usypianie o określonych porach dnia. Aby było to możliwe konieczne jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, ciepła i bliskości. Tylko dzięki nim możliwy jest spokojny sen.

Anemia u niemowlaka

Anemia u niemowląt – Przyczyny, skutki, zapobieganie

Anemia jest coraz częściej spotykaną dolegliwością u niemowląt. Nieleczona może doprowadzić do opóźnienia rozwoju małego dziecka. Dlatego też przy zauważeniu już pierwszych objawów, niezwykle ważne jest reagowanie rodziców i podjęcie leczenia.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną występowania anemii u niemowląt jest niedobór żelaza. Może to być wynikiem stosowania nieodpowiedniej diety, szczególnie jednak narażone są na tę chorobę wcześniaki. W ostatnim trymestrze ciąży niemowlę jest wyposażane od matki w ogromne zapasy żelaza. W ten sposób jak się tylko urodzi, to jest po prostu chronione przed niedoborem i tym samym anemią. Jeżeli jednak dziecko urodzi się wcześniej, to takiego zapasu od mamy nie dostaje i już rodzi się z anemią. Inną przyczyną anemii jest sferocytoza, która jest chorobą genetyczną. Powoduje ona zwiększony rozpad erytrocytów znajdujących się w krwi małego dziecka. Jeżeli jednak tego typu niedokrwistość u niemowląt nie wystąpiła w rodzinie, to dziecko na nią nie zachoruje.

Skutki

Anemia u niemowląt może mieć okropne skutki dla małego dziecka. Przede wszystkim może hamować jego odpowiedni rozwój. Dziecko w wyniku choroby zaczyna wolniej rosnąć, bardzo szybko się męczy, nie chce jeść, a także ma obniżoną odporność i tym samym bardzo często choruje. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że po urodzeniu wszystkie bodźce jakie dziecko dostaje, ruszanie rączkami, nogami, zainteresowanie przedmiotami, dźwiękami wpływa na szybki rozwój małego dziecka. Jeżeli jednak dziecko często choruje, jest osłabione, to zwyczajnie nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać. Dlatego tak ważne jest szybkie leczenie i reakcja rodziców.

Zapobieganie

Żelazo dla niemowląt jest niezwykle ważne, a organizm go sam nie jest w stanie wytwarzać. Stąd też trzeba go regularnie dostarczać małemu dziecku. Jeżeli dziecko skończy już pół roku, to niezwykle ważne jest, aby wprowadzać do jego jadłospisu mięso, jaja, warzywa zawierające duże ilości żelaza. Z racji jednak, że żelazo jest słabo przyswajalne przez organizm, to powinno się dziecku podawać również produkty zawierające duże ilości witaminy C. Zwiększa ona przyswajalność żelaza przez organizm. Ponadto przyczyną niedokrwistości może być również niedobór kwasu foliowego. Dlatego też dobrze jest wprowadzać do diety małego dziecka zielone warzywa liściaste, które zawierają jego duże ilości. Stosowanie odpowiedniej diety jest niezwykle ważne, gdy tylko dziecko skończy pół roku. Tylko dostarczając odpowiednich składników odżywczych niemowlakowi, można zapobiec niedokrwistości.

Karmienie piersią

Karmienie piersią – Co robić gdy dziecko nie chcę jeść, jak przestać karmić piersią i jakich używać akcesoriów?

Współcześnie bardzo promuje się karmienie piersią, w skrócie nazywane kp. Kobiety na szkołach rodzenia dowiadują się o tym, jak wspaniałe właściwości ma ich mleko, jak dobrze wpływa na zdrowie oraz odporność dziecka. Tak naprawdę przez pierwszych sześć miesięcy życia malucha, nie potrzebuje on do życia nic innego poza mlekiem mamy.

Mleczna droga, czyli przygoda z karmieniem piersią

W idealnym scenariuszu, mama rozpoczyna karmienie tuż po narodzinach dziecka, kiedy to zjada ono pierwsze krople tak zwanej siary, pełnej wszystkich najpotrzebniejszych przeciwciał i substancji odżywczych, pozwalających maluchowi przetrwać tak naprawdę pierwsze 24 godziny po porodzie. Przez pierwsze 6 miesięcy życia, zanim nie zacznie się rozszerzać diety dziecku, mleko mamy jest jego najważniejszym posiłkiem, które maluszek otrzymuje na żądanie. Poza funkcją odżywczą, ssanie piersi pomaga też budować więź pomiędzy mamą a dzieckiem, pomaga maluszkowi uspokajać się w trudnych dla niego chwilach, daje poczucie bezpieczeństwa i bliskości. W tym idealnym scenariuszu, około szóstego miesiąca życia można wprowadzać pierwsze stałe pokarmy do diety dziecka, jednak wciąż przez najbliższe miesiące to mleko mamy nadal będzie głównym pokarmem.

Jak długo karmić piersią?

Kiedy maluch ma już pierwsze zęby i zaczyna się rozszerzenie jego diety, wiele mam zadaje sobie pytanie, jak długo karmić piersią? Z jednej strony kobiety wiedzą o tym, że ich mleko jest tak cenne dla malucha. Z drugiej strony – pragną już trochę więcej swobody, a pierś na zawołanie zaczyna być przeszkodą na przykład w powrocie do aktywności zawodowej. Im dziecko starsze, tym coraz więcej stałych pokarmów w jego diecie, a mleko mamy staje się na przykład przekąską tuż przed snem, która pomaga maluchowi w wyciszeniu się i właśnie zaśnięciu. Nie ma stałych reguł co do tego, jak długo należy karmić piersią. W niektórych kulturach mamy karmią nawet do 4 czy 5 roku życia. Z pewnością w naszym kręgu kulturowym byłoby to nie do przyjęcia, ale coraz więcej kobiet decyduje się na karmienie nawet powyżej 2 roku życia dziecka. Wszystko to powinno być po prostu komfortowe nie tylko dla malucha, ale też dla mamy.

Jak przestać karmić piersią?

Odstawienie od piersi bywa trudne momentem dla każdej ze stron. Czasami wychodzi bardzo naturalnie – mama wraca do pracy, a dziecko idzie do żłobka. Pierś podawana jest coraz rzadziej, albo dziecko samo nie chce już jej ssać. Warto pamiętać o tym, że starszy maluch przy piersi zaspokaja nie tylko potrzeby pokarmowe, ale też potrzebę bliskości. Podczas odstawiania trzeba będzie zatem maluszka więcej przytulać, być może pomocne staną się również nowe rytuały na przykład związane z zasypianiem. Warto dać sobie czas na odstawienie dziecka od piersi. Nie ma złotych reguł i zasad, trzeba wykazać się cierpliwością oraz stanowczością, jednocześnie pamiętając o tym, że dla dziecka odstawianie może być trudnym emocjonalnie okresem.

Dieta matki karmiącej

Dieta matki karmiącej – Co mama powinna jeść aby niemowlę rozwijało się prawidłowo

Ciąża to jeden z najwspanialszych okresów w Waszym życiu. W końcu to oczekiwanie na dziecko, które lada moment, lada dzień pojawi się na tym świecie. Te dziewięć miesięcy oczekiwania mija tak szybko, że nawet się nie spostrzeżecie, a już zostajecie dumnymi rodzicami dziewczynki albo chłopca, lub nawet bliźniaków. Teraz czeka Was cudowny czas oraz…mnóstwo pytań i niewiadomych.

Wiele Mam chce być jak najlepsze w swojej roli, dlatego dzieci karmi piersią. Jednak takie karmienie własnym mlekiem, to nie tylko ogromny plus, ale mnóstwo wyzwań…oraz wyrzeczeń. Nie można bowiem zapominać o jednej bardzo ważnej rzeczy – to co zje mama, zje również nasze dziecko, tylko, że w formie mleka. Dlatego każda karmiąca mama musi jak najbardziej uważać na to co je, aby nie zaszkodzić swojemu dziecku. Jaka więc powinna być dieta matki karmiącej?

Dieta po porodzie powinna być przede wszystkim zdrowa. Dlatego warto wyposażyć się od razu w jak największą ilość warzyw i owoców. Tak, są to dwa czołowe składniki, których nie może zabraknąć w Waszym codziennym menu. Będzie to z obopólną korzyścią i dla Was i dla dziecka. W końcu warzywa i owoce mają najwięcej witamin oraz są mało kaloryczne. Dziecko otrzyma solidną porcję witamin w mleku, a Wam nie będzie groziła nadwaga.

Nie możecie jednak również zapomnieć o mięsie. Tak, nawet dla takich Maluszków mięso w diecie mamy jest bardzo ważne. Jednak starajcie się wybierać chude mięso, jak chociażby filety z kurczaka, czy też z indyka. Zapomnijcie na okres karmienia o ciężkich golonkach, czy też tłustych stekach. Wam może być po czymś takim niedobrze, a i Wasze Maleństwo również może cierpieć na boleści po takim jedzeniu. Może być to dla niektórych dziwne, jednak takie ciężkie posiłki wpływają na jakość mleka w Waszym organizmie.

Co może jeść matka karmiąca? Na pewno pieczywo. Starajcie się jednak wybierać ciemne pieczywo, ponieważ ma w sobie o wiele więcej wartości odżywczych. Tak jak wielu dietetyków namawia do porzucenia jasnego chleba, na rzecz ciemnego, tak ma to również zastosowanie w przypadku małych dzieci. Starajcie się do tego wybierać prawdziwe masło, które również ma dobroczynny wpływ na Wasze dzieci.

I nie zapomnijcie również o przyprawach. Ostre smaki również zostaną odczytane w mleku przez Wasze dzieci, co może im oczywiście nie zasmakować. Naprawdę nawet takie rzeczy, jak chilli, czy też pieprz cayenne, który może lubiłyście do tej pory warto jednak porzucić na czas karmienia, dzięki czemu Wasza pociecha będzie mogła cieszyć się mlekiem z Waszej piersi.

Ząbkowanie

Ząbkowanie – Kalendarz ząbkowania. Kiedy możemy się spodziewać nieprzespanych nocy?

Ząbkowanie to zazwyczaj bardzo trudny moment w życiu każdego malucha. Sam proces wyżynania się zębów może zmęczyć nie tylko dziecko, ale i rodziców, ponieważ zazwyczaj okupiony jest płaczem, nieprzespanymi nocami, drażliwością i marudzeniem naszych dzieci. Jest to jednak czas nieunikniony, dlatego warto się na niego odpowiednio przygotować, poznać metody, dzięki którym możemy ulżyć zarówno malcowi, jak i sobie.

Jak rozpoznać ząbkowanie?

Zazwyczaj nasze dzieci z dnia na dzień ze spokojnych, stają się płaczliwe i rozdrażnione. Mogą to być właśnie pierwsze objawy ząbkowania, które po prostu powodują u maluchów ból. Kiedy dodatkowo zauważymy, że dziecko mocno się ślini, a przy tym wkłada do buzi częściej niż zwykle rączki i wszystkie inne przedmioty, które ma w zasięgu, może to być związane w wybijaniem się pierwszych zębów.

Kiedy zaczyna się ząbkowanie?

Rodzice bardzo często zadają sobie lub innym pytanie: „kiedy zaczyna się ząbkowanie?”. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż jest to proces niezwykle indywidualny. Zwykle jednak pierwsze zęby pojawiają się między 4-tym, a 7. miesiącem życia. Jednak nie jest to regułą. Bardzo dużo zależy choćby od tego, w jakim wieku u rodziców pojawiły się zęby. Jeżeli bardzo późno, to możemy podejrzewać, że i u naszych dzieci tak będzie. U niektórych dzieci pierwsze zęby pojawiają się dopiero w okolicach pierwszych urodzin, u innych zęby wychodzą bardzo szybko i bezboleśnie, a u jeszcze innych trwa to tygodniami. Proces jest zależny od wielu czynników.

Jak pomóc dziecku w czasie ząbkowania?

Ząbkowanie potrafi spędzić sen z powiek na kilka dni, a nawet kilka tygodni. Czas ten potrafi bardzo uprzykrzyć życie wszystkim członkom rodziny. W tym trudnym okresie zastanawiamy się jak najskuteczniej pomóc naszemu dziecku w tym cierpieniu. Porad możemy szukać na różnego rodzajach portalach przeznaczonych dla rodziców. W wyszukiwarce internetowej możemy wstukać frazę np. „ząbkowanie jak pomóc” i po chwili będziemy mieć dostęp do wielu artykułów poradnikowych dotyczących tego tematu.

Najczęściej w okresie ząbkowania rodzice stosują metody domowe połączone ze stosowaniem specjalnych żeli łagodzących ból dziąseł. Preparaty te w składzie zazwyczaj mają jakiś środek przeciwbólowy, który praktycznie natychmiast przynosi ukojenie dziecku. Pomocne są też specjalne gryzaki i szczoteczki przeznaczone na czas ząbkowania, które delikatnie łagodzą ból i swędzenie podrażnionych i tkliwych dziąseł. Dzieciom podaje się też schłodzone gryzaki. Ważne jest, aby w trakcie ząbkowania bardzo dbać o higienę wszystkiego, co dziecko wkłada do buzi, ponieważ pozwoli to uniknąć dodatkowych infekcji i tak już wrażliwych dziąseł.